საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ამოცანების შესრულების მიზნით, პირველ ეტაპზე, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის ერთიანი მომსახურების ცენტრში ჟესტური ენით მომსახურება დაინერგა, რაც ყრუ და სმენადაქვეითებული მოქალაქეებისთვის საპატრულო პოლიციის 50-მდე სერვისის ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს.
ერთიანი მომსახურების ცენტრის ინსპექტორები გადამზადდნენ შშმ პირების მომსახურების სპეციფიკასა და ჟესტურ ენაში, აგრეთვე, შეიქმნა შშმ პირთა მომსახურების სტანდარტი, რომლის მეშვეობითაც ხდება მომსახურების გაცემა.
აღსანიშნავია, რომ საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის ადმინისტრაციული შენობა ადაპტირებულია შშმ პირთა საჭიროებებზე. კერძოდ, ეტლით მოსარგებლე პირებისთვის ფუნქციონირებს ლიფტი, ხოლო მხედველობაშეზღუდული მოქალაქეებისთვის (უსინათლო, მცირედმხედველი) განთავსებულია ტაქტილური ბილიკები, რომელთა გამოყენებითაც აღნიშნული კატეგორიის მოქალაქე ერთიანი მომსახურების ცენტრის სივრცეში ხვდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპოლიციო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სატელეფონო მომსახურების ცენტრში დაინერგა ყრუ და სმენადაქვეითებული პირებისთვის ვიდეოზარით მომსახურების მოდელი, რის შედეგადაც ყრუ და სმენადაქვეითებული მოქალაქეებისთვის დისტანციურად ხელმისაწვდომია საპატრულო პოლიციის 50-მდე სერვისი. მომსახურებას გასცემს ერთიანი მომსახურების ცენტრის ინსპექტორი, რომელიც გადამზადებულია და ფლობს ჟესტურ ენას.
ვიდეოზარით მომსახურების მისაღებად ყრუ და სმენადაქვეითებულმა პირმა უნდა მოგვმართოს შემდეგ ნომერზე - +995 577 77 51 91, ხორციელდება მიღებული ზარების ჩაწერა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი მუდმივად ზრუნავს შშმ პირებისთვის მომსახურების გაუმჯობესებაზე, ინკლუზიური და თანასწორი გარემოს შექმნით.

In order to fulfill the tasks stipulated by the action plan for the protection of the rights of people with disabilities in the system of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, at the first stage, sign language services were introduced in the Unified Service Center of the Patrol Police Department, providing access to up to 50 patrol police services for deaf and hearing-impaired citizens.
The inspectors of the Unified Service Center were trained in providing specifics services for persons with disabilities and sign language, herewith the service standard for persons with disabilities was created through which services are provided.
It should be noted that the administrative building of the Patrol Police Department is adapted to the needs of people with disabilities. In particular, there is an elevator for people using wheelchairs, and for visually impaired citizens (blind, partially sighted) there are tactile paths, enabling citizens of the mentioned category the access to the space of the Unified Service Center.
In order to increase access to police services of the Ministry of Internal Affairs, a video call service model for deaf and hearing-impaired people was introduced at the telephone service center of the Patrol Police Department, as a result of which up to 50 patrol police services are remotely accessible to deaf and hearing-impaired citizens. The service is provided by an inspector of the Unified Service Center, who is trained in sign language.
To receive video call services, a deaf and hearing-impaired person should call the following number - +995 577 77 51 91, all received calls are recorded.
The Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs is constantly working on improving services for people with disabilities to create an inclusive and equal environment.